تحلیلی پیرامون توافقات اخیر هسته ای با 5 +1(بخش سوم )

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

 

 ادامه مصاحبه اوباما :

سابان : و شما این جمله معروف را که می گوید "چرا امشب متفاوت تر از هر شب دیگری است؟" را بیاد دارید. در همین رابطه می خواهم سوالی از شما داشته باشم. رئیس جمهور ریگان با تمام تلاش و بهترین نیت ها اعلام کرده بود که پاکستان هسته ای نمی شود. اما این امر رخ نداد. کلینتون نیز با تمام توان و بهترین نیت اعلام کرد که کره شمالی هسته ای نخواهد شد. چرا این قرارداد هسته ای متفاوت تر از هر قرارداد هسته ای دیگری است؟ 

سابان با عنوان کردن این موضوع ناکرامدی امریکا را به رخ رییس جمهور امریکا میکشد و سعی دارد مسئولیت شکست احتمالی را به عهده اوباما بگذارد .

ادامه مصاحبه اوباما :


اوباما : ما هنوز نمی دانیم. نه ما هنوز چیزی نمی دانیم. فکر می کنم مهم است که همه بدانند این کاری مشکل است. زیرا تکنولوژی چرخه هسته ای را شما می توانید از اینترنت به دست بیاورید. دانش ساخت تسلیحات هسته ای نیز هم اکنون در اینترنت وجود دارد. و ایران کشوری بزرگ و ثروتمند است و ما باید این نکته را جدی بگیریم که این امکان وجود دارد که آنها به دنبال ساخت سلاح هسته ای بروند. این همان چیزی است که تمام این اقدامات به خاطر آن انجام می شود.

قبلا گفته ام که اگر به تاریخ نگاه کنیم ما به یک توافق با کره شمالی رسیدم اما اکنون آنها سلاح هسته ای در اختیار دارند. با احترام به پاکستان باید بگویم که هیچگاه هیچگونه رژیم نظارتی و تحریم های بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل وجود نداشت اما در مورد ایران ما توانستیم  یک اقدام بین المللی و مکانیسم قابل بازبینی در اطراف برنامه هسته ای ایران به وجود بیاوریم موردی که بی سابقه و منحصر به فرد بود. این به آن معنی نیست که این کار ساده ای بود و به همین دلیل ما باید آن را جدی بگیریم.

توجیه کودکانه اوباما از شکستهای قبلی امریکا (در اینتر نت هست و...)

ادامه مصاحبه اوباما :

اما فکر می کنم یکی از مورادی که بارها گفته ام، زمانی که مردم سوال می کنند چرا ما باید با آنها مذاکره کنیم، ما نمی توانیم به آنها اعتماد کنیم، ما ساده لوحانه برخورد می کنیم، چگونه می توانم توضیح بدهم که این انتخابی میان این قرارداد و یک چیز ایده آل نیست بلکه انتخابی میان این قرارداد و موارد جایگزین است.

اگر گزینه‎ای وجود داشت که این امکان را به وجود بیاوریم که تک تک پیچ و مهره‎های برنامه هسته‎ای آنها را حذف کنیم و احتمال داشتن برنامه هسته‎ای ایران را کلاً از بین ببریم تا در نتیجه قابلیتهای نظامی آن را هم نداشته باشند، آن را انتخاب می‎کردم.. اما...

یکی از اعترافات مهم اوباما همین بخش است که اثبات میکند ابرقدرت امریکا و اتحادیه اروپا هیچ راهی به جز توافق نداشتند . که در بخش اول و دوم همین مقاله تشریح شده است .

ظاهرا این بخش مفصل تر بوده ولی توسط سابان حذف شده

سابان : سوال بعدی!

اوباما : ببخشید، می خواهم مطمئن شوم که همه این نکته را فهمیده اند. این گزینه وجود نداشت. و متعاقب آن آنچه ما انجام دادیم آن بود که تصمیم گیری در مورد این بود که بهترین راه ممکن برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای چیست؟

بهترین راه برای مطمئن شدن ما آزمودن این مسیر دیپلماتیک است. فهمیدن اینکه بر اساس اعتماد بنا نشده، بر این اساس بنا شده که ما بتوانیم ارزیابی کنیم و  همچنین این نکته را نادیده نگیریم که ایران در تمام رفتارهای دیگر در خاورمیانه و نقاط دیگر جهان که علیه ایالات متحده و اسرائیل است حضور دارد.


اینجا هم با اشاره به قدرت نظامی ایران در منطقه یکی از دلایل تن دادن امریکا به مذاکرات را همین قدرت نظامی ایران عنوان می کند

و ما به رصد این موضوع ادامه می دهیم که آیا آنها در امر تروریسم، که علیه دوستان و متحدان ما است همچنان فعالیت دارند یا نه. و ما در قبال هر گونه تهدیدی که علیه دوستان و متحدان ما در منطقه باشد خواهیم ایستاد، و ما این نکته را کاملا روشن کرده ایم. و همچنین تعهد ما به امنیت اسرائیل محترم بوده و آنها این موضوع را می داننند. آنها هیچ تردیدی درباره این موضوع ندارند.

بار دیگر اوباما به نقطه ضعف بزرگ خود در غرب آسیا اعتراف میکند . او به همه میفهماند که برای امنیت اسرائیل است که با ایران سر یک میز نشسته و از ادعاهای قبلی خود کوتاه آمده . چون در صورت بروز جنگ اولین قربانی رژیم منحوص اسرائیل خواهد بود .

امریکا و اروپا به همین دلیل نتوانستند مستقیم به سوریه حمله کنند . چون میدانستند ایران و روسیه و حزب الله وارد جنگ خواهند شد و در این بین به جای نابودی سوریه این اسرائیل است که نابود خواهد شد .

ادامه مصاحبه اوباما :

اما اگر ما قادر باشیم به همان شیوه ای که رونالد ریگان با اتحاد جماهیر شوروی مذاکره کرد، درباره برنامه هسته ای مذاکره کنیم و ایران را از توانایی ساخت سلاح هسته ای بازداریم، اگر به ما این امکان داده شود در نهایت فکر می کنم که ما پیروز شویم. برخی از برنامه های آنها را از طریق منطقه ای از بین ببریم بدون اینکه نگران این باشیم که فردی یا کشوری قصد دارد دست به مسابقه تسلیحات هسته ای در بخشی از جهان بزند.

سابان : متاسفنه شما درست می گویید. تام فریدمن، در یکی از مطالب جالب خود در مقاله هایش می نویسد : "هیچ وقت بدون اهرم مناسب و بدون اینکه برخی اقدامات دیوانه وار به همراه داشته باشید با ایران مذاکره نکنید. ما مجبور شده ایم تا این اقدامات دیوانه وار را به خاطر دیوانگان کنار بگذاریم." شما در این مورد چه اعتقادی دارید؟

سابان سعی دارد با ادبیاتی متفاون به اوباما بفهماند که قدرت نظامی امریکا نمیتواند در برابر ایران کارآمد باشد لذا تن به مذاکره داده

اوباما : تام یک ناظر باهوش است. و من می دانم که دوست من بی بی، که قصد دارد اندکی بعد صحبت کند و اگر تام می خواهد بی بی را آنگونه که شما توصیف کردید تحلیل کند، این عقیده اوست.

سابان : منظور من این نبود.

اوباما : این یک حق طبیعی است. دیدگاه من این طور است. (خنده حضار)

 

اوباما هم با همان ادبیات نظر سابان را رد میکند . اما نمیتواند دلیلی منطقی برای حرف خود بیاورد

ادامه مصاحبه اوباما :

در پنج سال گذشته نتانیاهو و من رایزنی ها و مشورت های همیشگی در این رابطه داشته ایم. و موضوعی که من فکر می کردم تکرار می شد و آن اینکه همکاری نظامی آمریکا با اسرائیل هرگز قویتر از این نبوده. همکاری اطلاعاتی ما با اسرائیل تا این حد قوی نبوده، حمایت ما از امنیت اسرائیل تا کنون از این قویتر نبوده است. شما چه زمانی از گنبد آهنین صحبت می کردید؟ شما چه زمانی فکر می کردید که می توانید اوضاع غزه را بهتر از چند سال قبل مدیریت کنید؟ تعهد ما در مقابله با مسائلی که امنیت اسرائیل را تهدید می کردند هیچگاه تا این حد نبوده . این فقط نظر من نیست و فکر می کنم موضوعی است که می توان آن را ارزیابی کرد.

اوباما سعی میکند خدمات امنیتی امریکا برای اسرائیل خونخوار را تشریح کند .

ادامه مصاحبه اوباما :

بعضی وقتها پیش می آید که من به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده رویه تاکتیکی متفاوتی از نخست وزیر اسرائیل دارم و این موضوع قابل درک است، زیرا اسرائیل نمی تواند امنیت خود را نادیده بگیرد. تاریخ نشان می دهد که مردم اسرائیل این نکته را به خوبی درک می کنند، آنها باید مطمئن شوند که ارزیابی خود را از آنچه که نیاز دارند برای حفاظت از امنیت خود انجام دهند به درستی انجام می دهند. ما به این موضوع احترام می گذاریم و من این موضوع را مرتبا به نخست وزیر اسرئیل گفته ام.

اما اوباما مجبور می شود با برخی اختلاف نظرها با سران جنایتکار اسرائیل هم اشاره ای داشته باشد و بگوید که شما ارزیابی درستی از اوضاع امنیتی خودتان ندارید (در خطر نابودی بودن اسرائیل )

ادامه مصاحبه اوباما :

اما در نهایت ار نقطه نظر تاکتیکی نظر من این است که ما باید این پیشنهاد را آزمایش کنیم. این از لحاظ بین المللی ما را قویتر می کند زیرا این توافق موضوعی است که برای کشورهای 1+5 مطرح است و جامعه بین الملل بر جریان آن تا رسیدن به قرارداد نهایی نظارت دارد و ما در حال مشورت با تمام دوستان خود از جمله اسرائیل درباره اینکه توافق نهایی به چه صورت خواهد بود هستیم . اگر ما نتوانیم به آن برسیم مطمئنا نبود قرارداد از یک قرارداد بد بهتر است. اما فرض اینکه این یک قرارداد بد خواهد بود در نتیجه تلاش نکردن برای  رسیدن به توافق یک اشتباه است.

موضوع این افشا گریها به جاهای جالبتری رسیده .

اوباما اشاره دارد این توافق برای اروپایی ها بهتر است و شاید فشار اروپا هم برای قبول مذاکره از طرف آمریکا موثر بوده (چون اروپا نمیتواند بیش از این هزینه جنگ طلبی امریکا و اسرائیل را بپردازد در حالی که خود در بدترین فشارهای اقتصادی قرار دارد )

اوباما در فراز آخر این جمله (توافق بد ) را هم زیر سوال میبرد و میگوید به گمان اینکه ممکن است توافق بد باشد نمیتوان برای توافق هیچ تلاشی نکرد .

سابان : من شخصا به این نتیجه رسیده ام که هر چند ممکن است اسرائیل و آمریکا در موارد مختلف خطوط قرمز مختلفی داشته باشند، ولی ما در مورد خط آخر هم نظر هستیم

اوباما : کاملا

سابان : و ایران به سلاح اتمی دست نخواهد یافت. آیا اینطور نیست؟

اوباما : کاملا و این چیزی فراتر از چیزی است که شما می گویید.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه به پرسش های افراد شرکت کننده در این مجمع پرداخت که بخشی از آنها اختصاص به ایران داشت.

در یکی از پرسش ها که توسط یک خبرنگار اسرائیلی مطرح شد و در مورد تغییر رویه دولت در ایران بود، اوباما در پاسخ گفت : حقیقت انتخاب روحانی آن است که گفته شده تفاوتی میان وی و احمدی نژاد وجود ندارد فقط او (روحانی) جذابتر است. روحانی بخشی از سیستم موجود در ایران است و فکر می کنم باید این نکته را به یاد داشته باشیم که ایدئولوژی او بر دشمنی با آمریکا و اسرائیل استوار است. اما آنچه که او می گوید خواسته بخشی از مردم ایران برای تغییر راهبرد است. و ما نباید این موضوع و تغییر را دست کم بگیریم  که مردم ایران خواهان تعامل با جهان هستند.

 

اوباما در ادامه گفت : در دهه آینده تغییرات زیادی در خاورمیانه رخ خواهند داد و هر کجا مردمی را دیدیم که از جنگ، و خشونت گریزان بوده و به سمت راه حل هایی دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ ها هستند باید آماده باشیم تا با آنها وارد تعامل شویم.

 

 در پاسخ به این پرسش ها رئیس جمهور آمریکا با اشاره به توافق هسته ای حاصل شده میان ایران و کشورهای 1+5 در ژنو امکان به نتیجه رسیدن آن را 50-50 دانست و گفت : ما باید این موضوع را آزمایش کنیم اگر ما نتوانیم به نتیجه ای جامع که مورد رضایت ما و جامعه جهانی است برسیم آنگاه فشارها را بر ایران افزایش می دهیم و گزینه هایی که من قبلا درباره آنها سخن گفته ام به کار گرفته می شود. این گزینه ها شامل حمله نظامی نیز هست و یکی از راه هایی که ما به آن فکر کرده و برای آن آماده می شویم.

 

اوباما در ادامه با دفاع از سیاست فعلی در قبال تهران گفت که گزینه برچیده شدن کامل فعالیت های هسته ای ایران، با واقعیت‌ فاصله دارد.

وی با اشاره به خواسته نتانیاهو که می‌گوید هیچگونه فعالیت غنی‌سازی نباید در خاک ایران صورت بگیرد، گفت که گزینه برچیده شدن کامل برنامه هسته ای ایران، با واقعیت فاصله دارد.

بار دیگر اختلاف نظر امریکا و اسرائیل به روشنی بیان می شود و امریکا صریحا اعتراف میکند که به دنبال برچیده شدن کامل برنامه هسته ای نیست چون عملی نخواهد بود

اوباما گفت چنین انتظاری به همان اندازه غیرواقعی است که کنگره آمریکا همه طرح ها و لوایح پیشنهادی او را تصویب کند.

اوباما سعی میکند تقصیر را به گردن کنگره بیندازد که همه طرحها و لوایح او را تصویب نمیکند

رئیس جمهور آمریکا در ادامه اظهار داشت : با وضع محدودیت ها و بازرسی ها، می‌توانیم یک توافق نهایی را مد نظر داشته باشیم که تضمین کند حتی اگر ایران غنی سازی سطح پایین داشته باشد، در عمل نخواهند توانست به توانایی تولید سلاح اتمی برسند.


بار دیگر به ادامه روند فعالیت هسته ای ایران اذعان نموده و فقط میگوید باید نظارت و کنترل داشته باشیم .

اوباما در این سخنرانی بار دیگر مخالفت خود را با اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران اعلام کرد و گفت: این غیر واقعی است که معتقد باشیم ایران فعالیت هسته ای خود را در صورت سخت تر شدن رژیم تحریم ها و همچنین ندادن هیچ شانسی برای موفقیت در مذاکرات، متوقف می‌کند.

 

این هم اعتراف مهم دیگری که اوباما از ثمر بخش بودن تحریمها نا امید شده و تنها به نتیجه این مذاکرات دل خوش است . چرا که دیگر هیچ راهی برای امریکا باقی نمانده .

www.mashreghnews.ir/fa/news/269669/%D8%B1%D8%A6%D9%8A%D8%B3%E2%80%8C%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D8%B1%D9%8A%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%8A-%D8%A7%D9%88%D9%84%D9%8A%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D9%8A-%D8%A7%D9%8A%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D8%AA%D9%88%D9%82%D9%81-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%8A%D9%85
 

 

مواضع ضد و نقیض مقامات غربی

دانکن هانتر که عضو کمیته نیروهای مسلح کنگره است گفته

در صورتی که آمریکا در نهایت تصمیم به استفاده از زور نظامی علیه ایران بگیرد باید از سلاح‌های هسته‌ای علیه ایران استفاده کند

.

نماینده جمهوری خواه آمریکا گفت: «فکر می‌کنم جنگ زمینی با ایران،خیلی وحشتناک است

اما فکر می‌کنم اگر ما مجبور باشیم ایران را بزنیم، نباید با نیروی زمینی عمل کنیم بلکه باید این کار را با بمب‌های اتمی تاکتیکی انجام دهیم تا آنها را برای یک یا دو یا سه دهه به عقب برانیم.»   

وزیر دفاع امریکا: دیپلماسی با ایران را با نیروی نظامی حمایت می کنیم.

رئیس پنتاگون : آمریکا ناوگان کشتی‌ها و هواپیماهایی در خلیج فارس دارد و به واسطه توافق موقت با ایران تغییری در حضور نیروهای آمریکایی در منطقه ایجاد نمی‌شود

ww1.rajanews.com/detail.asp

کری: ایران دنبال سلاح هسته‌ای نیست

 وزیر خارجه آمریکا گفت تصویب تحریم جدید علیه ایران باعث خواهد شد شرکای بین المللی نسبت به صداقت آمریکا در توافق ژنو شک کنند.

تحریم ها ایران را وادار به تسلیم نمی کند و ادامه این وضعیت موجب تفرقه بین آمریکا و شرکای اروپایی خواهد شد.

در چنین شرایطی ما نمی توانستیم با یک موضع یکسان و نیرومند عمل کنیم و تهران همچنان برنامه های هسته ای خود را به پیش می برد.

ما به دنبال توقف غنی سازی 20 درصدی در ایران هستیم تا نگرانی ها در خصوص ساخت سلاح هسته ای از بین برود.

وی تاکید کرد این بهترین موقعیت برای انجام آزمون پیش رو بود و اگر توافق نمی کردیم، کم کم بین ما و شرکا تفرقه ایجاد خواهد شد و هرگز نمی توانستیم موضعی یک دست و نیرومند داشته باشیم و از طرفی ایران هم همچنان به فعالیت های خود ادامه می داد و بازگشت به پای میز مذاکره دشوارتر می شد.

وی افزود : خیلی ها تصور می کنند که باید فشارها بر ایران افزایش یابد اما آیا به این فکر کرده اید که چین و روسیه در ادامه از این ایده حمایت نمی کنند و در نهایت اروپایی ها هم کم کم خود را از این موضوع کنار می کشند و به گفت وگو و تعامل با ایران روی خواهند آورد.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد در آن صورت ما اهرم فشار به وسیله تحریم را از دست خواهیم داد.
 
اگر آمریکا به آن کشور حمله نظامی کند زیرا در آن صورت مقاومت ایرانی ها مضاعف خواهد شد.
 
www.irdiplomacy.ir/fa/page/1925875/%DA%A9%D8%B1%DB%8C+%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86+%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84+%D8%B3%D9%84%D8%A7%D8%AD+%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C+%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA.html

 

نویسنده : عباس محمدی بازدید : 781 تاريخ : چهارشنبه 20 آذر 1392 ساعت: 23:54
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها